Beebijutud,  Värske ema

Millist vankrit valida

Vankri valimine tundus raseduse ajal vist üks keerulisemaid ülesandeid, otsisin nii palju internetist ja blogidest sellist üldist postitust, nn vankrite ostuabijuhendit, kuid tol hetkel seda ma ei leidnud. Palju on vankrite arvustusi ning FB kärusõltlaste grupp (kuhu mind vastu ei võetud millegipärast), kust infot kindlasti leiab. Proovin nüüd ise kirja panna olulisemad punktid, mida kärude valimise juures silmas pidada. Ma ei poolda pidevat kärude vahetamist, ostmist ja müümist (mul lihtsalt pole aega sellega tegeleda), seega on eeltöö väga oluline.

Niisiis, enne kui hakkad vankrit valima, mõtle nendele küsimustele (mitte ilmtingimata sellises järjekorras):

  1. Kui vana on vankri kasutaja? Kas kasutaja on vastsündinud? Kas laps oskab ise istuda? Kas sul on peres veel nn käruealisi lapsi? Need küsimused ei ole nii olulised esimese vankri valiku puhul, kuid kergkäru või järgmise lapse vankri valikul küll.
  2. Mille jaoks sa vankrit peamiselt kasutama hakkad? Kas pikemaks kärutamiseks, kui beebi magab? Või hoopis terassi/rõdu peal beebi magamisasemeks? Või hakkad käruga hoopis jooksmas käima? Ehk – kas oluline on vankrikorvi ja kaarvarju suurus, käru kinnisus/tuulekindlus vms?
  3. Kus sa kärutama hakkad? Kas sind ümbritsevad peamiselt asfaltteed (mida ka korralikult hooldatakse) või on vaja vahepeal ka kruusa-, liiva- vms teel sõita? Siin on oluline vankri rattad/rehvid ja vedrustus. Sileda maa peal liigeldes sobivad hästi pöörlevad ja erisuurusega rattad (on lihtsam manööverdada), nõudlikuma pinnase ja lumega on parem ühesuuruste suuremate ratastega ja hea vedrustusega vanker.
  4. Kus sa vankrit hoidma hakkad? Kas sul on kodus piisavalt ruumi? Kas trepikojas võid vankrit hoida? Kui sul on auto, siis kindlasti mõtle ka sellele, kuidas käru transportima hakkad. Oluline on ka läbi mõelda, kuidas sa vankri välja saad? Kas vankri kaal on oluline?
  5. Kas soovid kaks-ühes vankrikomplekti? Kui tegemist on ainult vankrikorvi ja raamiga, mis saab hiljem? Kas pead vajalikuks, et turvahällile saaks ka rattad alla? Päris palju müüakse ka kolm-ühes vankrikomplekte (vankrikorv, rattad, istumisosa ja turvahäll), kuid turvavarustuse eksperdid ei soovita kasutada nende komplektide turvahälle (pole testitud, on tavaliselt väiksema kaalupiiranguga – ehk need ei pruugi olla piisavalt turvalised).
  6. Mis on eelarve? Kui palju oled nõus maksma? Kindlasti leiad endale sobiva vankri soovi korral järelturult. Uute vankrikomplektide hinnad on väga varieeruvad, seega mõtle oma ressursside peale tõsiselt.
  7. Mis sulle endale vankri juures meeldib? Ära alahinda ka vankri välimust (disain, värvus vms). Leian, et iga asi minu kodus võiks tuua mulle rõõmu (uuri KonMari korrastuskunsti põhimõtteid), sh vanker. Mõtle ka sellele, kas vajad vankrile aksessuaare, nt topsihoidjat, soojakotti, vihmakilet, sääsevõrku jms.

Enne, kui hakkad vankrit ostma, tee eeltööd: uuri silma jäänud mudelite kohta, vaata mõni video, loe mõni arvustus, käi poes vankriga sõitmas. Mina hakkasin automaatselt tänavatel kärutajaid jälgima (loodetavasti mitte väga creepylt) – mis tüüpi käru, kuidas liikumine tundus jms.

Meie pere vankrid

Tegin internetis palju eeltööd. Esimesena jäi silma Cybex Priam – ütlen ausalt, lihtsalt välimuse pärast. Hind oli muidugi krõbe. Lugesin ja vaatasin arvustusi ning otsustasin selle juurest edasi liikuda. Peamine põhjus: hind ja rattad/vedrustus.

Siis vaatasin Emmaljungasid. Mulle meeldib klassikaline disain, aga õige pea jätsin selle mõtte katki, põhjuseks hind ja vankrikorvi välimus.

Paralleelselt jälgisin ka Sepa turu beebipoe, kus müüakse Roan-i firma vankreid, sotsiaalmeediat. Olin Roane varem linnas näinud ning uurinud Marita mudeli kohta. Uuem mudel tol hetkel oli Roan Emma – lugesime ja vaatasime mehega arvustusi ja videosid. Tundus, et hinna ja kvaliteedi suhe oli paigas, poes näppides ka meeldis ning nii see valik tehtud sai. Naljaka kokkusattumusena valisid Roan Emma ka minu kaks rasedat sõbrannat, mõlemad on käruga väga rahul. Paarist foorumist jäi küll silma, et Poola kärud ei kõlbavat kuhugile ja ainult Emmaljunga on parim. Ma ei ole nõus – meie Roan Emma on pidanud hästi vastu ning on tõesti väga mõnus käru. Kevadel soovisime oma istuvale lapsele osta ka kergemat tüüpi käru, mida oleks lihtsam kokku-lahku monteerida ning autos transportida. Minu jaoks oli väga oluline SSS funktsioon (ehk laps on kärus näoga minu poole) ning ostsime Cybex Balios M-i. Järgmises postituses kirjutan meie vankripargist pikemalt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.