Beebijutud,  Värske ema

Nimekiri: asjad beebile

Sarnaseid nimekirju blogides on palju ja mulle meeldis neid raseduse ajal lugeda. Panen nüüd kirja, mida mina vajalikuks pidasin.

Varuma hakkasime pärast II trimestri UH uuringut, asjad said ostetud kuidagi rahulikult ja loogiliselt, ei olnud meeletut kiirustamist. Tundsin tihti, et hoian end beebiasjade juures tagasi – just ärevuse ja hirmu tõttu, et midagi läheb halvasti. Samas saime kõik vajaliku soetatud.

 • Voodi. Meie saime võrevoodi mehe venna käest, juurde ostsime uue madratsi ja voodipesu. Pehmendusi vajalikuks ei pidanud ega pea siiani. Olin enne rasedust ja rasedana väga võreka-usku ehk minu meelest peab laps magama oma voodis. Rõhk sõnal olin, sest siiani magab laps meiega suures voodis kaisus. Plaan on siiski aidata lapsel mingil hetkel ikkagi oma voodisse kolida, kuid millal, ei oska öelda. Lähtun enda ja lapse vajadustest.
 • Kummut lapse riietele ja mähkmisalus. Minu mees oli nii tubli, et tegi mähkimisaluse ise. Alust saab panna nii kummuti kui võreka peale. Kummut on tavaline, nelja sahtliga 50*50 cm. Spets beebi-kummutit ei ostnud, sest kõigel, mille ees on sõna beebi, on tunduvalt kallim.
 • Riided lapsele. See on nüüd väga individuaalne teema, emad on erinevad. Mina varusin poisile bodysid (enamasti hõlmikud) ning pükse. Sipukad ja traksipüksid mulle pigem ei meeldi, just kasutustülikuse tõttu. Seega soovitan osta toariietest beebile lühikese ja pika varukaga bodyd (minul oli 5+4), püksid (4), sokke (7), mütse (3, kasutasime pärast vannitamist), kampsunid (2) ja tudukombed (5). Kõik riided olid suuruses 50, mida minu 4kilone laps kandis kuu aega. Paar asja olid ka suuruses 56. Õueriietest oli mul septembribeebile olemas nn karukombe (HM-i oma, fliisist), üks minky fliisist kombe, topeltpuuvillane müts ning Bredeni meriinovillase voodriga müts ja sall. Karukombet sai kasutada minu meelest pikalt, kuu-poolteist, siis panin lapsele selga paksema kombe. Olemas olid ka kindad, mida ei kasutanud.
 • Vanker. Teadsime, et hakkame palju kärutama ning valisime 12tolliste ratastega Roan Emma. Oleme vankriga väga rahul. Vankrist kirjutan ilmselt veel eraldi postituse.
 • Vann. Meil on kodus väga väike vannituba dušinurgaga, seega ostsime lapsele vanni ja kasutatuna ka vannijalad. Selg tänab.
 • Turvahäll. Saime Concord AirSafe hälli mehe venna perelt. Häll oli hästi hoitud ja avariivaba. Hälli kasutame suhteliselt vähe, autoga väga palju ei liigu. Ostsin hälli ka Voksi Move soojakoti sisse, kuid tegelikult poleks seda vaja olnud. Poiss higistas seal sees kõvasti (ei riietanud teda üle), üleüldse turvahäll talle eriti ei sobi. Igatahes, piisanud oleks õhem kombe+tekk kombinatsioonist küll. Turvahällile rattaid alla ei ostnud, ilmselt ei oleks need ka kasutust leidnud.
 • Tekid-rätikud-ilalapid. Neid kulub. Kasutuses on peamiselt vanad baikatekid minu ja mehe beebiajast.
 • Tegelustekk ja lamamistool. Need ei ole nüüd kindlasti must-have asjad vastsündinule, kuid lamamistool on küll elu palju lihtsamaks teinud. Tegelustekk on meil Karloova ning tool BabyBjörni toodang.
 • Mähkmed ja apteegikraam. Varusime koju Huggies ja Pampers mähkmeid. Mul oli plaanis ka hakata kasutama riidest mähkusid, kuid mitte vastsündinuga. Apteegikraamist olid vajalikud D-vitamiin, saialilletinktuur, tsinkkreem ja kõige tavalisem niisutav kreem. Veel läheb vaja kammi/harja, ninapumpa ning küünetange. Gaasitilgad ostsin ka, kuid ei kasutanud neid: gaasivalud olid/on lapsel küll, kuid juba wikipedia artikkel (korrektsete viidetega teadusartiklitele) ütleb ära, et tegelikult need gaasirohud eriti ei toimi.
 • Lutt, lutipudel. Luti pistsin poisile suhu kui ta oli u 3nädalane. Mõned korrad sai laps esimestel elunädalatel ka RPA-d, kasutasime Philips Avent pudeleid. Esimestel kuudel pumpasin tihti rinnapiima välja, et mees teda öösel korra toidaks ja mina magada natukene saaks.
 • Kandelina või -kott. Meil on olemas mõlemad, kuid ei kasuta. Ostsin bambusest lina, laps oli seal sees paar korda ja tundus, et talle ei meeldinud. Ilmselt oleksin pidanud rohkem harjutama sidumist. Kott ootab soojemaid ilmasid, kindlasti olen järjepidevam ning katsetame kandmist rohkem. Mulle väga meeldib lapsekandmise mõte, kuid ise realiseerimiseni pole veel jõudnud.

Lapsele asjade ostmise osas võiks kehtida põhimõte mida vähem, seda parem. Paljud asjade vajalikkus/mittevajalikkus selgub hiljem, siis kui laps on käes. Miinimumprogramm võiks olla siis selline: voodi, voodipesu, vanker, turvahäll, riided, beebitekk, vann, mähkmed, D-vitamiin, ninapump, küünetangid. Mähkida saab ka voodil või põrandal, naba võib puhastada ka keedetud veega.

Noorele emale on ka mõned asjad vajalikud:

 • Rinnapump. Nagu mainisin, pumpasin esimesed kuud ühe söögikorra välja. Rinnapumpa on vajalik ka piimapaisu vähendamiseks ning rinnapõletiku ennetamiseks. Mul on manuaalne NUK pump. Ei oska teiste tootjatega võrrelda, mina olen rahul. Soovitaksin siiski osta sama firma pumba ja pudelid, mässamist on siis vähem (NUKi komplektis oli ka pudelilutt, kuid see ei sobinud lapsele, piimavool oli liiga kiire).
 • Vahendid rindade eest hoolitsemiseks: rinnapadjad, nibukreem, MAM-kompressid, nibukaitsmed, piimakogujad jms. Väga individuaalne, kuid kõik on ära kulunud.
 • Muud hügieenitarbed: sidemed, võrkpüksid jms.
 • Riided imetamiseks. Minu jaoks on kõige mugavamad HM-i imetamistopid, kasutuses on olnud ka kaks imetamiskleiti. Imetamistopid on väga mõnusad, ei pea pluusi üles kakkuma ja kõht-selg on soojad.
 • Vajadusel ravimid, toidulisandid. Mina pidin põiepõletiku tõttu võtma antibiootikume ning aneemia pärast rauapreparaate. Jõin ja joon hea meelega HIPP emadele mõeldud teed.
 • Väljaminekud kodule. Mõelge korralikult kaaslasega senine elukorraldus läbi: kas on vaja uut elukohta või teha mõned ümberkorraldused (remonti). Võimalik, et vajalik on osta mõni kodumasin juurde, nt pesukuivati, robottolmuimeja, nõudepesumasin vms. Meie midagi juurde ei ostnud, tõstsime lihtsalt magamistoa ümber. Meil pole ka kuivatit ega nõudepesumasinat. Mõtlesime pikalt robottolmuimeja ostu peale, kuid kasutegur jäi leidmata ning kaup ostmata.
 • Aeg. Vaadake üle oma tugivõrgustik: kes teid vajadusel aidata saab? Kes saab süüa tuua või lapsega jalutama minna? Meid aitab peamiselt minu ämm, kes käib korra nädalas lapsega jalutamas. Minu ema saab käia tavaliselt nädalavahetusel. Mina vahel tunnen küll puudust oma ema kohalolust, kes saaks natuke vaimselt ja füüsiliselt toetada, õpetada ja juhendada. Õnneks on olemas internet ning videochatime pea iga päev.

Selline nimekiri, loodan, et sul on sellest kasu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *