On loomulik, et lapseootel naine tahab lugeda raseduse, sünnituse, imetamise ja muudel beebi-teemadel. Soovituslik ongi lugeda, on ju hea teada, mis sinu ja sinu kehaga raseduse ja sünnituse ajal toimub.
Annan siin ülevaate raamatutest, mida mina lugesin. Ma ei käsitle siin veebilehtesid ega äppe – neid on palju ja igaüks saab valida endale sobiva. Mina lugesin palju netist juurde, nt emmede klubi raseduspäevikut, blogijate raseduspostitusi, välismaa lehekülgi, foorumeid. Lisaks saab käia ka haiglate juures perekooli loengutes.

Anne Deans, “Rasedus”
Tegemist on üsna popi ja soovitatud raamatuga. Raamatus kirjeldatakse rasedust, sünnitust ja beebi esimesi elunädalaid. Raamat on üsna visuaalne, palju on pilte, jooniseid ja graafikuid. Samas on see üpris vananenud (minul oli vist 2005.a trükk) ja info välismaa-keskne, kuid baasteadmisteks asjalik raamat.

Libero sponsoreeritud “Rasedus. Sünnitus. Vastsündinu”
See raamat on tasuta lugemiseks internetis üleval, siin. Tegemist on täitsa asjaliku raamatuga, Eesti-keskne, info on lühidalt ja konkreetselt kirjas. Palju on muidugi reklaame (ega teisiti vist ei saakski). Viimane trükk on 2012.a oma, st info võib olla pisut vananenud.

Marjorie Greenfield, “Dr Spocki juhised raseduse ajaks”
Päris vilets raamat, ei soovita. Info oli Ameerikakeskne ja tegelikult ka osaliselt vananenud (2003. aasta trükk). Selles raamatus oli nt kirjas, et rasedusdiabeet ei teki enne 24. rasedusnädalat. Seega pole mõtet seda lugeda, on palju paremaid ja täpsemaid raamatuid.

Ina May Gaskin, “Loomuliku sünnituse teejuht”
Raamat koosneb kahest osast – sünnituslugudest ja teoreetilisest taustast. Ma sünnituslugudesse väga ei süvenenud, aga raamatu teine pool oli küll väga kasulik. Kõik oli lahti selgitatud ja tekitas (vähemalt minus) rahuliku tunde. Raamatus olid ka märkusena eesti ämmaemanda kommentaarid, seega oli hea ja kindel lugeda, kuidas Eestis toimetatakse. Olen kuulnud, et seda raamatut kritseeritakse, sest pooldab liiga “loomulikku lähenemist”. Noh, pealkiri ju ütleb ära, mis selles raamatus kirjas on. Minule sobis ning soovitan lugeda küll.

Annika Allik, “Rasedus ja sünnitus. Kuidas ennast aidata sagedamini esinevate probleemide korral?”
Raamat on väike ja ülevaatlik, üpris konkreetne. Teemad on hästi liigendatud, kõige olulisema info saab kiiresti kätte. Suureks plussiks on muidugi füsioterapeudi kirjeldatud harjutused.
Lapse esimest eluaastat käsitlevate raamatute kohta kirjutan täpsemalt siin.