Beebijutud,  Värske ema

Rinnastreik

Minu laps sõi kaks esimest elukuud rinda väga kenasti ja regulaarselt. Ühel hommikul aga poiss keeldus rinnast ning hüsteeritses paar tundi enne kui ma ta uuesti sööma sain. Kerge googeldus lõi asja selgeks – tegemist oli suure tõenäosusega rinna/tissi/imemisstreigiga.

Mis on tissistreik?

Kõige lihtsamalt öeldes – beebi keeldub rinnast ilma näilise põhjuseta. Tavaliselt hakkavadki beebid streikima 2-3 kuu vanuselt ning mõnikord arvatakse, et beebi võõrutab end rinnast. See pole muidugi õige, põhjusi võib olla mitu:

 • Beebil on valus – nt igemed valutavad või on suus soor, vill vms. Mõnikord võib lapsel valutada ka kõrv, imemine suurendab kõrvavalu.
 • Beebil on nohu – lapse nina on kinni ja ta ei saa imemise ajal hingata.
 • Piimavool on lapsele liiga aeglane/kiire.
 • Muutus keskkonnas – võõras koht, “vale” kellaaeg, väljasõit, ema uus soeng või lõhn, lapsel palju segajaid (telekas, raadio) vms.
 • Muutus piima maitses – mõned toiduained, ravimid või hormoonide kõikumine võivad muuta piima maitset.
 • Segadus pudeli, luti ja rinna osas.

Lohutav oli lugeda, et streikimine on mööduv ja kestab harva kauem kui paar päeva. Minu lapse esimene streik algas päev pärast 2. elukuu arstivisiiti, kus poiss sai esimese rota-vaktsiini. FB grupis “Imetamine. Küsimused. Vastused.” on üleval mitmeid teemasid, kus seostatakse rota-vaktsiini ning imemisstreiki. Küsisin oma arsti käest üle, kes ütles, et seos on võimalik (kuid mitte absoluutne!): tegemist on siiski elusvaktsiiniga ning võib lapsele põhjustada valusid, mis vallanduvad/suurenevad imemise ajal. Samas ei ole seost kinnitatud teadusuuringutega. Mina sellele põhjusele pidama ei jäänud ning lasin teha ka teised rotavaktsiini annused, mis edaspidi tissistreiki ei vallandanud. Imetamisega oli paar raskemat päeva, kui lapse rinnale saamine oli eriti raske, kuid selline keeruline periood kestis kaks kuud. Vahel avaldus see sellise suurema hüsteeritsemisega, mõnikord kergema vastupanuga. Mõni päev oli väga raske – imetamisrinnahoidja klõpsu peale hakkas laps juba jorisema. Viimane suurem streikimine oli 4. kuu minisünnipäeval, pärast seda läks järk-järgult imetamine lihtsamaks.

Kui nüüd analüüsida minu poja streikimise põhjuseid, siis eks ta segaduses oli: laps sai kuni esimese streigini öösiti üks kord pudelist rinnapiima, et ma natuke pikemalt kui 2 tundi magada saaksin. Pudelist on piima ikka kergem kätte saada (ükskõik, kui hea tehnoloogia on välja töötatud) ning ju ta ootas sama ka minu rinnalt. Sealt alates jätsin pumpamise ära ning andsin ise öösel lapsele rinda. Öösel, muide, polnud mingit probleemi. Mitmed imetamisnõustajad väidavad ka, et luti kasutamine võib last segadusse ajada. Lutti imeb laps hea meelega ning seda ma ära ei võtnud, seega ei saa ma siin järeldusi teha. Paaril korral tundus, et laps keeldus rinnast maitse pärast – ainus asi, mis võis piima maitset muuta oli sibul. Jällegi, ma ei saa väita, et seos on absoluutne.

Mida teha?

Tissistreik on vaimselt väga väsitav. Raske on jääda rahulikuks ja kannatlikuks, kuid tõesti, see on probleemi lahenemise võtmeks. Ei pea kartma, et laps end rinnast võõrutab – kindlasti mitte.

Kui imetamise vahe jääb pikemaks, tuleb enda eest hoolitseda: vajadusel piima välja pumbata, et ennetada rinnapõletiku teket ning tagada piimatootlikus. Lapsele võib piima pakkuda ka lusikalt või topsist, kuid enamasti ei ole see vajalik. Alati võib abi küsida imetamisnõustajalt või siis ka FB grupist. Seal ei pea uut teemat püstitama – mina olen kasutanud otsingut ning saanud paljudele küsimustele vastuseid ka teiste arutelusid lugedes.

Internet pakub enamasti välja selliseid lahendusi:

 • Imeta, kui beebi on unine. Tõesti, minu laps sõi paremini öösel poolunes või hommikul vahetult enne virgumist.
 • Konsulteeri oma arstiga välistamaks meditsiinilisi probleeme (nt kõrvapõletik, soor vms). Kui laps võtab kenasti kaalust juurde ning pissib-kakab normaalselt ja on muidu rõõmus-rõõsa, siis on kõik korras.
 • Proovi erinevaid imetamisasendeid. Mõnikord aitab ka imetamine liikudes, nt pallil. Minu laps hakkas ükskord sööma pärast pikka jauramist kui kiigutasin end kontoritoolil.
 • Imeta segajatest vabas keskkonnas – hämaras toas ja vaikuses. Nii mõnigi ema on beebi saanud sööma pimedas vannitoas.
 • Anna lapsele võimalikult palju lähedust: nahk-naha kontakt, koos vannis käimine, linatamine jms.
 • Mõtle rahulikult, mis võib streiki tekitada. Kui tegemist on pudeli-rinna segadusega, on soovituslik loobuda pudeli (ja ka luti) kasutamisest.
 • Paku rinda tihti. Kui laps ei soovi, ära sunni, vaid proovi uuesti natukese aja pärast.
 • Ole kannatlik, rahulik ja ära võta südamesse! Sa meeldid oma lapsele jätkuvalt 🙂
Image result for nursing strike meme

Leave a Reply

Your email address will not be published.